I <3 HABARÁS (és töltött paprika)

2009-06-14

sponsored links

A héten kiugróan magas volt a konyhánkban a magyaros ízvilág aránya. Biztos másnak is vannak hosszabb-rövidebb korszakai, hogy épp mire fáj a foga? megfigyeltem, hogy nyár elején rendre elfog a nosztalgia, gondolom a szünidõt sírom vissza, és innen már csak egy asszociáció-ugrásra van nagymamám falusi nyári konyhája (a ?kiskonyha?, ahogy mi hívtuk), és az azzal szorosan összefonódó illatok. Így hát a lecsó után pár napon belül töltött paprika is került az asztalra.

 

És hogy utaljak a címre, én ezt is habarom, mint szinte mindent, amit a Horváth Ilona-féle nagykönyv rántással vagy tejföllel megpúpozva készít. A legjobb-egészségesebb persze turmixolással vagy esetleg keményítõvel sûríteni, de a magyaros ételekbe legtöbbször kell az a bizonyos plusz íz, és ha már így állunk, én sokkal inkább szeretek habarni, mint rántani, mivel az szépen le is kerekíti az ízeket. Habarok én szinte mindent, legyen az leves gyümölcsbõl (meggy-, szeder-, alma), zöldségbõl (zöldbab-, szárazbab-, karalábé-, indiai, frankfurti), vagy épp egytálétel (csirke-, gomba-, vagy harcsapaprikás, burgundi marhatokány, paradicsomfõzelék, netán erdei gombás csirkeragu), vagy újabban gyümölcsszósz.

 

Minden esetben ugyanúgy készítem: egy kis doboz tejfölt (15-17,5 dkg) 1 ek tejföllel csomómentesre keverek, aztán a forró levesbõl/szaftból merek rá egy evõkanálnyit, azzal jól elkeverem, majd ezt még 2-3-szor megismétlem, tehát hõkiegyenlítést végzek. A habarandó ételt lehúzom a tûzrõl, hozzáöntöm az ekkorra már jócskán langyos tejfölös keveréket, ami így nem csapódik ki. Végezetül még egy-kettõt rottyantok rajta és kész is.

 


Hozzávalók:

  • 40 dkg darált hús
  • 10 dkg rizs
  • 1 ek olaj
  • 1 fej hagyma
  • 1-2 tk Gabojsza házi fûszersójából, tényleg csak ajánlani tudom
  • 8 db tölteni való paprika
  • bors
  • 2 l
  • Paradicsomlé
  • 1 ek liszt
  • 1 kis doboz tejföl

Elkészítés:

  1. Kicsit máshogy készítem, mint Horváth Ilona. Elõször is a rizst nem félig, hanem teljesen megfõzöm, így is össze fog állni a töltelék, de nem kockáztatom azt, hogy a duzzadástól szétreped a paprika. Szóval a fõtt rizst elkeverem 1 ek olajon megdinsztelt hagymával és a hússal, ill. ízesítem sóval, borssal, fûszersóval.
  2. A paprikák csumáját kivágom, kiütögetem belõlük a magokat és megtöltöm õket a keverékkel. Szorosan egy lábas aljára fektetem õket (illusztráció ITT), majd rájuk öntök ? és itt jön a második különbség ? 2 liter paradicsomlevet (tehát nem paradicsompürés sós vizet). A paprikákra fejjel lefelé ráborítok egy lapos tányért (vagy kistányért, a lábas méretétõl függõen), ez megakadályozza, hogy a paprikák a lé tetején úszkáljanak. A töltött paprikát közepes lángon 30-45 percig fõzöm.
  3. Ekkor egy paprikát kettévágok, hogy megnézzem, kész van-e, majd egy jénaiba átköltöztetem az összeset. A visszamaradó ízes paradicsomlevet a bevezetõben leírtak szerint behabarom, ha kell, sóval, borssal, cukorral beállítom a végleges ízét. 

Folytats a blogon ... juc.freeblog.hu/archives/2009/06/14/I...

sponsored links

Keres?s